NRD Начало
Неделя, 20 Април 2025
Начало Калейдоскоп Мечтата на шведският художник Микаел Генберг полетя към Луната
4692
Калейдоскоп

Мечтата на шведският художник Микаел Генберг полетя към Луната

Преди броени дни Лунната къща (Moonhouse) на Микаел Генберг беше изстреляна към Луната заедно със спускаемия апарат Ризилиънс и роувъра Тенейшъс на японската компания айСпейс от Кейп Канаверал с ракета-носител Фалкон 9 на Спейс Екс.  Художникът лично присъства на изстрелването от Флорида. Във видео във Фейсбук Генберг каза, че макар навремето мисълта за подобно начинание да е била едновременно луда и поетична, сега тя вече е напът да се превърне в реалност.

| 20 Януари 2025, 10:04 ч.
Мечтата на шведският художник Микаел Генберг полетя към Луната
Мечтата на шведският художник Микаел Генберг полетя към Луната
Снимка © АП / iSpace mission 2 via AP

Преди 25 години художникът от Швеция Микаел Генберг е осенен от "лудата", но същевременно "поетична" идея да изпрати на Луната типична червена шведска къща с обрамчени в бяло врати, прозорци и покрив. Сега мечтата му е напът да се осъществи, след като проектираният от него макет пое към естествения спътник на Земята с лунна мисия.

Георги Парцалев е един от актьорите, които оставят трайни следи с присъствието си в българското к

Драматично-кукленият театър в Силистра ще зарадва зрителите си по случая Деня на хумора и сатират

Анимационният филм "Ку-чо" (Dog Man) на "Дриймуъркс Анимейшън" оглави боксофис к

Номинираната за „Грами“ нидерландско-турска формация Altn Gun идва з

Унгарският режисьор Саболч Хайду ще бъде гост отново на „София фил

Преди броени дни Лунната къща (Moonhouse) на Микаел Генберг беше изстреляна към Луната заедно със спускаемия апарат "Ризилиънс" и роувъра "Тенейшъс" на японската компания "айСпейс" от Кейп Канаверал с ракета-носител "Фалкон 9" на "Спейс Екс". 

Художникът лично присъства на изстрелването от Флорида. Той сподели, че е изключително развълнуван да види как неговата малка къща най-накрая поема към космоса. 

Във видео във Фейсбук Генберг каза, че макар навремето мисълта за подобно начинание да е била едновременно "луда и поетична", сега тя вече е напът да се превърне в реалност. "Каква е целта ли? Това е изкуство", споделя шведският творец.

Идеята да постави къща на Луната осенява Микаел Генберг през 1999 г., когато научава, че първата европейска лунна сонда, SMART-1, е конструирана от Шведската космическа корпорация.  

Двойно повече изкуство би помогнало на съвременния свят.

Това каза кураторът Ивайло Христ

Ромил Калинов представя днес проекта си „Зелен лук – пинизи“. Експозицията ще б

В Плевен започна диригентски курс за работа с класически хор с международно участие.

Град

Елтън Джон предупреди, че изкуственият интелект ще "размие и застраши още повече приходите на мла

Времето, в което Маргарет Тачър е министър-председател на Великобритания, може да не изглежда кат

Използвайки символ, свързван с родната му страна - червеният цвят на къщите датира от боя от XVI век, получена от медната мина Фалун в Швеция, Генберг се заема със своето творение. Оттогава, в продължение на две десетилетия и половина, проектът му е съпътстван от неуморен доброволен труд и ангажираност.

По пътя към сбъдването на мечтата на своя създател Лунната къща преодолява съмнения, технически предизвикателства и финансови кризи. Бързият технологичен напредък през последните години предлага нови възможности за реализирането й.

През годините историята на Лунната къща докосва не едно сърце, вдъхновявайки размисли относно какво означава подобно визионерско произведение на изкуството.

"Първата къща на Луната може да бъде символ на вечния стремеж на живота да оцелява и да се развива", казва самият Микаел Генберг. "Тя може да бъде обнадеждаващ и колективен символ на това, което можем да постигнем заедно", допълва той.

В интервю за Асошиейтед прес художникът отбеляза, че неговото творение може да е малко за нашата планета, но на естествения й спътник ще бъде нещо голямо, тъй като в космическото пространство няма нищо подобно.

"Луната винаги е стимулирала човешкото въображение със своята студена красота. Знанието, че в средата на величествената пустош, както се изразява един от първите лунни пътешественици, има малка червена къща, е с потенциала да промени цялата картина. Без значение какви мисли и чувства поражда Лунната къща у всеки от нас, тя не оставя никого равнодушен", казва още Микаел Генберг.

Миниатюрното подобие на типична червена шведска къща е изработено от алуминий и е покрито със специална боя, сертифицирана за космически цели. Къщичката е с дължина 12 сантиметра, широчина 8 сантиметра и височина 10 сантиметра. Първоначалната идея на Генберг е да изпрати на Луната саморазгъваща се инсталация с височина 2,5 метра, но в крайна сметка той проектира модел, който се побира в човешка длан. 

Въпреки че идеята за поставяне на къщата на Луната с помощта на роувъра "Тенейшъс" на "айСпейс" е на Микаел Генберг, приблизително 70 души даряват около 7 - 10 милиона шведски крони (620 000 - 888 000 долара) за проекта, който включва и полета.

През последните три години около 100 души, предимно от сферата на изкуството, космическите технологии, бизнеса и дори спорта, допринасят с опит и ресурси, давайки на Лунната къща необходимия импулс, за да се придвижи към лунната си дестинация. По пътя те образуват широка мрежа от съмишленици, впуснали се в това голямо приключение.

Опитни инженери се заемат с техническата част. Миниатюрният макет е подложен на обстойни тестове за удари и вибрации, за да се гарантира, че може да издържи на всички натоварвания и предизвикателства, с които ще се сблъска по време на пътуването до Луната. 

"Лунната къща е фантастичен проект и ние сме изключително доволни, че сме част от окончателното му реализиране. Визията на творбата се слива с нашата собствена - да излезем извън пределите на нашата планета в бъдеще и да разширим сферата на човешкия живот в космоса", казва Жулиен-Александър Ламами, главен изпълнителен директор на "айСпейс Европа". "Това е епична история, която Микаел Генберг се стреми да осъществи в продължение на четвърт век. Развълнувани сме да участваме в завършването на едно емблематично начинание", допълва Ламами.

Компанията е специализирана в проектирането и изграждането на лунни спускаеми апарати и роувъри. Мисията й е да разшири сферата на човешкия живот в космоса и да създаде устойчив свят чрез осигуряване на рентабилен транспорт.

Художникът Микаел Генберг живее във Вестерос, Швеция, и винаги е изследвал човешкия живот, перспективите му и неговата среда. Той използва къщата като символ, поставяйки я на различни места - по върховете на дърветата, върху и под водата, и дори в космоса. През всичките тези години мечтата му обаче си остава един ден да стигне до Луната.

Преди да поеме към естествения спътник на Земята, проектът на Генберг вече е обиколил света през последните години. Лунната къща е била на Великата китайска стена и дори на Международната космическа станция като "спътник" на първия шведски астронавт Кристер Фуглесанг, според сайта на проекта.  

Моделът, който пътува до МКС с Фуглесанг със совалката "Дискавъри" през 2009 г., е от картон. Първоначално той е сгънат за старта, след което се отваря, за да придобие триизмерна форма. Шведският астронавт дори заснема видео как разгъва къщата и я оставя да се носи свободно в условията на микрогравитация.

Впечатляващата история за 25-годишна артистична амбиция на Микаел Генберг може да има своя щастлив край. Ако всичко върви по план, след пристигането на апаратите на "айСпейс" на Луната след около четири месеца, Луната къща трябва да бъде поставена на повърхността й и да "позира" за няколко снимки, след което ще остане там сама в продължение на хиляди, а може би и милиони години. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми
Рок групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми с продукцията си God Shaped Hole, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чар ...
Шон „Диди“ Кумс иска двумесечно отлагане на съдебния процес, който трябва да се състои на 5 май
Адвокатите на американския рапър и продуцент Шон „Диди“ Кумс поискаха от федерален съдия в Ню Йорк да отложи с два месеца делото му за трафик на хора с цел сексуална ек ...
Не излъчиха номинация за Голямата награда „Варна“ в областта на културата за 2024 г.
Номинациите за награда „Варна“ в областта на културата бяха одобрени от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към Общинския съвет (ОбС). Комисия ...
Хорът на Ваня Монева изнесе два концерта в Атина
Хорът на диригентката Ваня Монева, който носи нейното име, изнесе два концерта в Атина. „На Велика сряда Ваня Монева и момичетата от нейния хор плениха гръцката публика с кра ...
„Не затваряй очи“ се завръща в кината
„Не затваряй очи“ се завръща в кината в цялата страна на 18 април, съобщават от екипа на филма. По думите им решението идва в отговор на стотиците съобщения от зрители ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми
Рок групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми с продукцията си God Shaped Hole, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чар ...
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Перник
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Мемориала на миньорския труд в Перник, съобщиха от пресцентъра на Община Перник. Експозицията е дело на Държавния кул ...
Кьолнската катедрала става по-екологична с ново осветление
Кьолнската катедрала ще заблести в нова, енергийно ефективна светлина от неделя вечерта, тъй като повече от 700 LED лампи ще заменят халогенните, които досега осветяваха архитектур ...
Новият филм "Междузвездни войни" с Райън Гослинг ще излезе през 2027 г.
Актьорът Райън Гослинг ще участва в нов филм от поредицата "Междузвездни войни", който ще излезе в киносалоните през май 2027 г., съобщиха Ройтерс и ДПА, позовавайки се на "Лукасфи ...
Спектакълът „Пиано на Луната“ отбелязва пет години от премиерата си
Спектакълът „Пиано на Луната“ по мотиви от Валери Петров отбелязва пет години от премиерата си. Юбилейното 46-о представление е на 23 април, съобщават от театър &bdquo ...
Тикер в 00:00 ч.
Рок групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми с продукция ...
Начало Калейдоскоп
4692
Калейдоскоп

Мечтата на шведският художник Микаел Генберг полетя към Луната

Преди броени дни Лунната къща (Moonhouse) на Микаел Генберг беше изстреляна към Луната заедно със спускаемия апарат Ризилиънс и роувъра Тенейшъс на японската компания айСпейс от Кейп Канаверал с ракета-носител Фалкон 9 на Спейс Екс.  Художникът лично присъства на изстрелването от Флорида. Във видео във Фейсбук Генберг каза, че макар навремето мисълта за подобно начинание да е била едновременно луда и поетична, сега тя вече е напът да се превърне в реалност.

| 20 Януари 2025, 10:04 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Мечтата на шведският художник Микаел Генберг полетя към Луната
Мечтата на шведският художник Микаел Генберг полетя към Луната
Снимка © АП / iSpace mission 2 via AP

Преди 25 години художникът от Швеция Микаел Генберг е осенен от "лудата", но същевременно "поетична" идея да изпрати на Луната типична червена шведска къща с обрамчени в бяло врати, прозорци и покрив. Сега мечтата му е напът да се осъществи, след като проектираният от него макет пое към естествения спътник на Земята с лунна мисия.

Преди броени дни Лунната къща (Moonhouse) на Микаел Генберг беше изстреляна към Луната заедно със спускаемия апарат "Ризилиънс" и роувъра "Тенейшъс" на японската компания "айСпейс" от Кейп Канаверал с ракета-носител "Фалкон 9" на "Спейс Екс". 

Художникът лично присъства на изстрелването от Флорида. Той сподели, че е изключително развълнуван да види как неговата малка къща най-накрая поема към космоса. 

Във видео във Фейсбук Генберг каза, че макар навремето мисълта за подобно начинание да е била едновременно "луда и поетична", сега тя вече е напът да се превърне в реалност. "Каква е целта ли? Това е изкуство", споделя шведският творец.

Идеята да постави къща на Луната осенява Микаел Генберг през 1999 г., когато научава, че първата европейска лунна сонда, SMART-1, е конструирана от Шведската космическа корпорация.  

Използвайки символ, свързван с родната му страна - червеният цвят на къщите датира от боя от XVI век, получена от медната мина Фалун в Швеция, Генберг се заема със своето творение. Оттогава, в продължение на две десетилетия и половина, проектът му е съпътстван от неуморен доброволен труд и ангажираност.

По пътя към сбъдването на мечтата на своя създател Лунната къща преодолява съмнения, технически предизвикателства и финансови кризи. Бързият технологичен напредък през последните години предлага нови възможности за реализирането й.

През годините историята на Лунната къща докосва не едно сърце, вдъхновявайки размисли относно какво означава подобно визионерско произведение на изкуството.

"Първата къща на Луната може да бъде символ на вечния стремеж на живота да оцелява и да се развива", казва самият Микаел Генберг. "Тя може да бъде обнадеждаващ и колективен символ на това, което можем да постигнем заедно", допълва той.

В интервю за Асошиейтед прес художникът отбеляза, че неговото творение може да е малко за нашата планета, но на естествения й спътник ще бъде нещо голямо, тъй като в космическото пространство няма нищо подобно.

"Луната винаги е стимулирала човешкото въображение със своята студена красота. Знанието, че в средата на величествената пустош, както се изразява един от първите лунни пътешественици, има малка червена къща, е с потенциала да промени цялата картина. Без значение какви мисли и чувства поражда Лунната къща у всеки от нас, тя не оставя никого равнодушен", казва още Микаел Генберг.

Миниатюрното подобие на типична червена шведска къща е изработено от алуминий и е покрито със специална боя, сертифицирана за космически цели. Къщичката е с дължина 12 сантиметра, широчина 8 сантиметра и височина 10 сантиметра. Първоначалната идея на Генберг е да изпрати на Луната саморазгъваща се инсталация с височина 2,5 метра, но в крайна сметка той проектира модел, който се побира в човешка длан. 

Въпреки че идеята за поставяне на къщата на Луната с помощта на роувъра "Тенейшъс" на "айСпейс" е на Микаел Генберг, приблизително 70 души даряват около 7 - 10 милиона шведски крони (620 000 - 888 000 долара) за проекта, който включва и полета.

През последните три години около 100 души, предимно от сферата на изкуството, космическите технологии, бизнеса и дори спорта, допринасят с опит и ресурси, давайки на Лунната къща необходимия импулс, за да се придвижи към лунната си дестинация. По пътя те образуват широка мрежа от съмишленици, впуснали се в това голямо приключение.

Опитни инженери се заемат с техническата част. Миниатюрният макет е подложен на обстойни тестове за удари и вибрации, за да се гарантира, че може да издържи на всички натоварвания и предизвикателства, с които ще се сблъска по време на пътуването до Луната. 

"Лунната къща е фантастичен проект и ние сме изключително доволни, че сме част от окончателното му реализиране. Визията на творбата се слива с нашата собствена - да излезем извън пределите на нашата планета в бъдеще и да разширим сферата на човешкия живот в космоса", казва Жулиен-Александър Ламами, главен изпълнителен директор на "айСпейс Европа". "Това е епична история, която Микаел Генберг се стреми да осъществи в продължение на четвърт век. Развълнувани сме да участваме в завършването на едно емблематично начинание", допълва Ламами.

Компанията е специализирана в проектирането и изграждането на лунни спускаеми апарати и роувъри. Мисията й е да разшири сферата на човешкия живот в космоса и да създаде устойчив свят чрез осигуряване на рентабилен транспорт.

Художникът Микаел Генберг живее във Вестерос, Швеция, и винаги е изследвал човешкия живот, перспективите му и неговата среда. Той използва къщата като символ, поставяйки я на различни места - по върховете на дърветата, върху и под водата, и дори в космоса. През всичките тези години мечтата му обаче си остава един ден да стигне до Луната.

Преди да поеме към естествения спътник на Земята, проектът на Генберг вече е обиколил света през последните години. Лунната къща е била на Великата китайска стена и дори на Международната космическа станция като "спътник" на първия шведски астронавт Кристер Фуглесанг, според сайта на проекта.  

Моделът, който пътува до МКС с Фуглесанг със совалката "Дискавъри" през 2009 г., е от картон. Първоначално той е сгънат за старта, след което се отваря, за да придобие триизмерна форма. Шведският астронавт дори заснема видео как разгъва къщата и я оставя да се носи свободно в условията на микрогравитация.

Впечатляващата история за 25-годишна артистична амбиция на Микаел Генберг може да има своя щастлив край. Ако всичко върви по план, след пристигането на апаратите на "айСпейс" на Луната след около четири месеца, Луната къща трябва да бъде поставена на повърхността й и да "позира" за няколко снимки, след което ще остане там сама в продължение на хиляди, а може би и милиони години. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми
Шон „Диди“ Кумс иска двумесечно отлагане на съдебния процес, който трябва да се състои на 5 май
Не излъчиха номинация за Голямата награда „Варна“ в областта на културата за 2024 г.
Хорът на Ваня Монева изнесе два концерта в Атина
„Не затваряй очи“ се завръща в кината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми
Авансцена
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Перник
Творчески отражения
Кьолнската катедрала става по-екологична с ново осветление
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.